Spoluhráči.cz klub MONTAS Hradec Králové O klubu

MONTAS Hradec Králové – O klubu

Vážení sportovní přátelé, v březnu roku 1981 se osmnáct hráčů v čele s Olegem Diblíkem domluvilo a využilo nově postavené sportovní haly při ZŠ Kukleny v Hradci Králové a založilo v právě vzniklé TJ Montas nový oddíl badmintonu.

Již od začátku se oddíl orientoval převážně na výchovu mládeže. Dne 7. března 1981 uspořádal 1. náborový turnaj žactva a ještě téhož roku si Oleg Diblík troufl uspořádat celostátní turnaj za účasti nejlepších československých hráčů. Oddíl se ale potýkal s nedostatkem dospělých trenérů a funkcionářů. Proto se rozhodl přibrat i dospělé hráče, a tak se na podzim 1981 rozrostl o Zdenu Šonkovou, která se po nenadálém úmrtí Olega Diblíka v roce 1984 ujala vedení oddílu, a Pavla Maňáska, dnes trenéra 1. třídy, který později přivedl naše hráče L. Herouta, Kulhavou, Pospíšilovou, Kavalírovou, M. Herouta., R. Nedělu, J. Potůčka, P. Křížkovou, Kamenického, Kocourkovou, T. Kopřivu, O. Kopřivu, Jiruchovou, Bureše, Š. Křížkovou, Kuliačkovou, nejen na medailové pozice MČR, ale i do družstev reprezentace ČR pro Mistrovství Evropy či Mistrovství světa.

Další neocenitelná pomoc přišla v osobě prvoligového hráče a funkcionáře Honzy Opitze. Od jeho vstupu se začalo datovat i pravidelné pořádání letních soustředění a po roce 1989 i několik výjezdů na MS v badmintonu. Hospodaření oddílu se stává ekonomicky nezávislé. Oddíl se začíná rychle rozrůstat, hráči se dostávají postupně na přední příčky krajských a celostátních žebříčků. Začínají se pořádat turnaje GP, MČR a MMJ a oddíl se pozvolna zviditelňuje.

V lednu 1986 přišli do oddílu další talentovaní hráči - např. bratři Šůnové, Koláček, Hromádko, kteří po roce 1992 se postupně staví do čela oddílu. Na jaře v roce 1989 se družstvu dospělých podařilo vyhrát Krajský přebor a vybojovat postup do 2. ligy. V roce 2001 byla dokončena vlastní hala TJ Montas, což umožnilo nejen další rozvoj oddílu a trénování ve dvou tělocvičnách, ale možnost nabídnout novou halu hradecké veřejnosti, aby si mohla zahrát badminton.

Je rozvinuta spolupráce s TJ Sokol Dobruška, kam do Sportovního centra mládeže přecházejí nejtalentovanější jedinci. V současnosti má oddíl okolo 90 členů.

Ing. Kryštof Koláček, předseda oddílu badmintonu TJ Montassmile