Spoluhráči.cz klub Klub českých turistů, odbor Hodonín kalendář akcí Kyjovská pahorkatina

Klub českých turistů, odbor Hodonín – Kyjovská pahorkatina

Možné akce:

Kyjovská pahorkatina

Kdy:Neděle 10. 10. 2021 9:25
Kde:Klobouky u Brna, rozhledny Nedánov a Slunečná
Popis akce:

               V neděli 10. října se vydáme na kolech do Kyjovské pahorkatiny a cestou zastavíme u větrného mlýna nad Klobouky, na rozhledně Nedánov nad Boleradicemi a na rozhledně Slunečná nad Velkými Pavlovicemi. Délka trasy mírně zvlněným terénem představuje na pohodu 80 kilometrů, předpověď počasí na neděli je příznivá, hlásí jasno s teplotami okolo 15 ° C a slabým proměnlivým větrem do 15 km/h.

Sraz: v 9:25 u restaurace U Špaka, odjezd v 9:30

Trasa: Z Hodonína po cyklostezce do Dubňan, dále kolem Jarohněvického rybníka a přes Hájek po asfaltových cyklostezkách do Šardic a Hovoran, z nichž přejedeme po silnici (cyklostezka č. 5064 Moravská vinná) přes Čejč, Terezín a Krumvíř do Klobouků u Brna, ze kterých vyjedeme zemědělskou asfaltkou kolem vysílače na Větrník (285 m; 33 km) s celodřevěným mlýnem německého typu, jenž je z původních osmi jediným, který v těchto místech dodnes stojí. V roce 1945 při osvobozování Klobouk byl mlýn zasažen a vyhořel do základů, v 80. letech však byla stavba renovována a postavena na původním místě. Dnes patří mezi posledních pár mlýnů v České republice, které mají kompletní vnitřní vybavení a jsou plně funkční.

                Po přestávce budeme pokračovat kolem vinného lisu na Ochůzky (343 m), kde se napojíme na červenou TZ (Cesta T. G. Masaryka) a lesní cestou vyjedeme na Nedánov (368 m; 36 km), na jehož jihozápadním úpatí stojí od roku 2009 26 metrů vysoká rozhledna, připomínající svým tvarem přesýpací hodiny a lze z ní spatřit Modré hory, Pálavu, Drahanskou vrchovinu či Bílé Karpaty, za mimořádně příznivých podmínek i Alpy.    

                Z Nedánova sjedeme po zelené TZ mezi vinohrady do Boleradic, ze kterých vzápětí po silnici vystoupáme nad Horní Bojnaovice a Němčičky, abychom si vychutnali sjezd za krásných pohledů k Pálavě do Velkých Pavlovic, kde se zastavíme ve vinařské uličce Pod Starou horou u Opilých sklepů, patnácti pestrobarevných domků, které jsou vybaveny archivními sklepy. Architektura nových sklepů zvaná "la gaudiwasser" – tedy opilé sklepy rozdělila Velké Pavlovice na Břeclavsku na dva protichůdné tábory. Ať už jsou názory na architekturu uličky Pod Starou horou jakkoliv rozdílné, barevná ulička je z daleka vidět na okraji města.

                Poté přejedeme na protější Slunečnou (225 m; 49 km), abychom po 75 schodech vystoupali na stejnojmennou rozhlednu, podobně z roku 2009 jako Nedánov, jež vznikla v rámci česko-slovenského projektu příhraniční spolupráce a poskytuje krásné výhledy na Modré hory, Pálavu či k Malým a Bílým Karpatům.

                Z Velkých Pavlovic pak už přejedeme pohodlně po silnici přes Velké Bílovice, Moravský Žižkov s tradiční zastávkou na občerstvení v místním pivovaru, Prušánky a Josefov do Dolních Bojanovic a na závěr po cyklostezce přes Písečné do Hodonína.  

Mapa: https://mapy.cz/s/pusoguzete

S sebou: svačinku a nápoj, doklad totožnosti, průkaz pojištěnce

                Na pohodovou podzimní projížďku srdečně zve Jura Michenka (mob. 723 546 231).

Důležitost: střední
Přílohy:

10. 10. 2021 - Kyjovská pahorkatina.pdf

Zúčastnili se (7) Jiří Michenka, Hanka Janíková, Zuzana Lažková, Marek (host od Zuzana Lažková), Alena Zubatá, Helena Prázdná, Pepa (host od Helena Prázdná)
Nezúčastnili se (1) Kamil Mikuláček
Zadal:Jiří Michenka, 5. 10. 2021, 16:37
Možnosti

Komentáře k této akci

Přidat komentář: