Spoluhráči.cz klub Klub českých turistů, odbor Hodonín kalendář akcí Pekelný kopec

Klub českých turistů, odbor Hodonín – Pekelný kopec

Možné akce:

Pekelný kopec

Kdy:Sobota 13. 10. 2018 –
Kde:Třebíč
Popis akce:

Na sobotu 13.10.2018 připravil Klub českých turistů v Hodoníně  výšlap na Pekelný kopec u Třebíče.

Sraz účastníků v 6,10 hod. na nádraží ČD v Hodoníně, odjezd v 6,21 do Brna s přestupem do Třebíče.

Trasa: Z nádraží ČD se vydáme po ŽTZ, projdeme ul. Janouškovou a Zborovskou na ZTZ, která nás zavede na Strážnou horu s kaplí sv. Jana Nepomuckého a Pekelný kopec s rozhlednou, která nabízí výhledy na Třebíč s okolí. Ocelová konstrukce  je obehnána dřevěnými čtverci. Její půdorys připomíná Davidovu hvězdu ( 5,7 km ).

 Zpět se vrátíme po ZTZ k rozcestníku Terůvky a po neznačené cestě a cyklo 401 projdeme město k bazilice sv. Prokopa a židovské čtvrti, která je nejzachovalejší v Evropě. Je tvořena více jak 120 obytnými domy, doplněnými dalšími původně funkčními budovami - radnicí, školou, rabinátem a chudobincem. Zachovaly se také synagogy a rozsáhlý židovský hřbitov. 

Celková délka trasy i s prohlídkou města je 14 km.

Návrat vlakem v 15,24 z Třebíče s okamžitým přestupem v Brně, příjezd do Hodonína v 17,33 hod.

Srdečně Vás zve a případné další informace poskytne Alena Zubatá na tel. č.: 728 20 80 46

Důležitost: střední
Přílohy:

Třebíč.docx

Zúčastnili se (5) Alena Zubatá, Ivan Machýček, Stanislav Patík, Jiří Michenka, Rostislava Svobodová
Nezúčastnili se (0)
Zadal:Alena Zubatá, 14. 9. 2018, 15:05   (upraveno 14. 9. 2018, 15:38)
Možnosti

Komentáře k této akci

anonymní příspěvek

 Prokopa a židovské čtvrti, která je nejzachovalejší v Evropě. Je tvořena více jak 120 obytnými domy, doplněnými dalšími původně funkčními budovami - radnicí, školou, rabinátem a chudobincem, happy wheels online.

Vloženo  17. 9. 2018, 3:47
anonymní příspěvek

coach outlet online is not shy from making errors in their production or produce more than usual. coach outlet store online designer handbags are one of the most sellable brands in the world so to be seen with a coach factory outlet online login between your arms, in your hand or by your side can make you look like a million dollars.If you are looking for that china wholesale jerseys, you can certainly get them at discounted prices as well hence the term coach factory outlet website.coach outlet online store or not, coach factory online sale is a fashionable and popular discount nfl jerseys and you won't go wrong carrying coach factory store online. There are many websites that offer discounted coach factory website and do visit the one mentioned at the end of this article.coach bags factory outlet has introduced their coach factory outlet store which house an incredible inventory of cheap nfl jerseyscheap jerseys and super popular cheap jerseys from china.Because of this, visiting a wholesale jerseys can deliver you a discounted cheap nfl jerseys from china at a significantly lower price.china jerseys is one of the finest quality brands in the nfl jerseys china market, with super stylish wholesale nfl jerseys being the hallmark of their label.Discounted cheap authentic nfl jerseys do exist and a cheap jerseys online outlook store is the best place to look. Usually run by cheap authentic jerseys themselves, these stores sell cheap sports jerseys and other cheap wholesale jerseys at a cheaper price by stocking collections from previous seasons.

Vloženo  27. 9. 2018, 3:34
anonymní příspěvek

Lukcy Patcher APK 

Vloženo  28. 9. 2018, 17:49
anonymní příspěvek

Marvelous offer decent to peruse this extremely supportive data for me I am exceptionally cheerful to part of this network continue sharing you may likewise like this instagram story downloader

Vloženo  12. 10. 2018, 12:56
anonymní příspěvek

<a href="http://blackmartapk.info/">Official Website Of Blackmart </a>

Vloženo  17. 10. 2018, 13:03
anonymní příspěvek
Official Website Of Blackmart
Vloženo  17. 10. 2018, 13:06
anonymní příspěvek

The article is easy to understand, detailed and meticulous. I had a lot of harvest after watching this article from you! I feel it interesting, your post gave me a new perspective! I have read many other articles about the same topic, but your article has persuaded me!
the impossible quiz

Vloženo  18. 10. 2018, 12:18
anonymní příspěvek

You need to create hotmail account. It's totally simple. In this post, I will guide you the way to sign up for Hotmail.
How to create Hotmail account?
Step 1: Firstly, you access Outlook official site and select "Create one" to check in.
Step 2: Secondly, you choose the name for your account and fill in the blank.
Step 3: Thirdly, click next and choose your own password. Note: you can choose strong password including letters, numbers and special character if you want to secure your account.

Vloženo  8. 11. 2018, 5:26
anonymní příspěvek

Through your pen I found the problem up interesting! I believe there are many other people who are interested in them just like me! How long does it take to complete this article? I hope you continue to have such quality articles to share with everyone! I believe a lot of people will be surprised to read this article! Thanks for your post!

bullet force

Vloženo  28. 11. 2018, 10:10
Přidat komentář: