Spoluhráči.cz klub Tj Sokol Tymákov - muži O klubu

Tj Sokol Tymákov - muži – O klubu

Historie házené v Tymákově...Házená v Tymákově

Házená se začala hrát v naší obci v DTJ již od roku 1919 v nemistrovských soutěžích. Mistrovsky se začalo hrát od roku 1924 s družstvy žáků, dorostenců a mužů. S těmito družstvy se hrálo až do roku 1939. Nejvýš se probojovalo družstvo mužů, kteří se stali přeborníky III.kraje DTJ.

Za druhé světové války hrála dvě družstva mužů, dvě družstva dorostenců a jedno družstvo žáků. V roce 1942 bylo založeno družstvo dorostenek. V této době se muži probojovali do Západočeské ligy DTJ a dorostenci skončili v roce 1944 na třetím místě svazového mistrovství DTJ.

Po druhé světové válce, v době slučování tělovýchovy a již pod názvem Česká házená hrála v soutěžích družstva žáků, dorostenců a dorostenek. V roce 1953 se družstvo žen, které vzniklo z družstva dorostenek, po získání přebornic kraje probojovalo do finále Čech v Náchodě. Družstvo dorostenců hrálo na předních místech v kraji. V roce 1959 se po desetileté přestávce ustavilo opět družstvo mužů, a tak byly v soutěžích opět všechny kategorie.

Úspěchy v mužských družstvech

V roce 1964 získali dorostenci pod vedením Vojtěcha Bláhy na přeboru Čech v Turnově bronzové medaile.

V roce 1970 vybojovalo družstvo starších žáků, které vedli společně p. Josef Sedlák s trenérem p. Františkem Mencem, na \"Přeboru republiky 1970\" v Miroslavi poprvé v historii házené u nás titul přeborníka a zlaté medaile.

V roce 1973 družstvo dorostenců pod vedením p. Josefa Šefla a p.Frantička Mence na \"Přeboru republiky 1973\" v Mostě opět vyhrálo a přivezlo zlaté medaile.

V roce 1991 družstvo mladších žáků pod vedením p. Jiřího Kříže a s trenéry Josefem Šeflem a Františkem Špackem vybojovalo na \"Přeboru ČR 1991\" v Jihlavě zase zlaté medaile za 1. místo.

V roce 1994 téměř ve stejné sestavě, ale již v kategorii starších žáků a pod vedením p. Jiřího Kříže a Františka Špacka a s trenérem Františkem Mencem se hoši vrátili z \"Mistrovství ČR 1994\" v Bakově nad Jizerou opět se zlatými medailemi.

Rok 1997 - mužstvo dorostenců pod vedením p. Iva Šefla s trenérem p. ing. Pavlem Šrailem vítězí v Oblastním přeboru a na \"Mistrovství ČR\" v Dluhonicích získává stříbrné medaile.

V roce 1999 opět ti samí hoši ve stejné kategorii i pod stejným vedením, ale ještě s p. Josefem Axamitem , získávají opět stříbrné medaile na \"Mistrovství ČR\" v Nýřanech.

V roce 1991 se do družstva mužů začali vracet hráči , kteří hostovali v prvoligových oddílech Západočeského regionu. V sezóně 1993 - 1994 hráli muži pod vedením p. Bohumila Hrušky, p. Miroslava Kuglera a s trenérem p. Milanem Kepkou a postoupili - poprvé v historii Tymákovské házené - do soutěže v I. lize. Po jedné sezóně v I. lize sestoupili muži s trenérem panem Františkem Mencem a s vedoucím p. Ladislavem Hrdličkou jun. do II. ligy a po jedné sezóně v této soutěži postupují v roce 1997 opět do I. ligy. Po jednoletém vystupování v I. lize muži opět sestupují do II. ligy a zde až do konce sezóny 2000-2001 figurují na předních místech. Po vítězství v této soutěži se v sezóně 2001 - 2002 družstvo opět probojovává do soutěže v I. lize a zde muži setrvávají i v sezóně 2002 - 2003 a 2003-2004
. Družstvo vede p. Ivo Šefl a trenérem je p. ing. Pavel Šrail sen..

V červnu 2001 na \"Finále poháru\" v Novém Městě nad Metují se mladší žáci pod vedením p. Jaroslava Kokošky a s trenérem p. Jindřichem Plocarem vrátili se stříbrnými medailemi za druhé místo.

Úspechy v ženských družstvech

V roce 1983 bylo ustaveno družstvo žaček, které hrálo pod vedením p. Vlasty Veselého a s trenérkou Ivanou Hrdličkovou a dosáhlo těchto úspechu:

V roce 1986 páté místo na \"Přeboru ČSSR\" ve Veselí nad Moravou, v roce 1987 čtvrté místo na \"Přeboru ČSSR\" ve Staré Vsi. V roce 1988 v kategorii dorostenky s trenérem p. Františkem Mencem a vedoucím p. Vlastou Veselým uhrála děvčata čtvrté místo na \"Přeboru ČSSR\" v Přerově - Žeravicích.

V roce 1991, již v kategorii ženy, pod vedením p. Vlasty Veselého a s trenérem p. Františkem Mencem nepostoupily z druhého místa na kvalifikaci o I. ligu hranou v Čakovicích. Poté některé hráčky odešly hrát do prvoligových Litic. V sezóně 1993 - 1994 se znovu ustavuje družstvo dorostenek, které pak v kategorii žen a pod vedením p. ing. Vlastimila Šmolíka a s trenéry p. Václavem Šrailem a p. Vladimírem Šmídem sehrály v sezóně 1997 - 1998 kvalifikaci o postup do I. ligy v Novém Městě nad Metují, ale z pátého místa nepostoupily. A nyní nadchází období největších úspechu naší ženské složky:
- v sezóně 1999 - 2000 vyhrávají ženy Oblastní přebor se 40 body a postupují do kvalifikace o úcast v I. lize Národní házené, která se hraje ve Vítkovicích a naše družstvo žen pod vedením ing. Vlasty Šmolíka a s trenérem p. Vladimírem Šmídem z druhého místa postupuje do I. ligy, kde hraje v sezónách 2000 - 2001 a 2001 - 2002. V I. lize bude hrát družstvo žen i v sezóně 2002 - 2003. Je to v historii ženské házené v Tymákově největší úspech.

Bylo uspořádáno také několik memoriálů k uctění památky zakládajících členů házené v Tymákově.
Od roku 1931 memoriál Františka Kokošky,
od roku 1960 memoriál Jaroslava Hrdličky,
od roku 1964 memoriál Ladislava Nálevky a Jaroslava Nového,
od roku 1982 probíhá memoriál Vojtěcha Bláhy.

K osmdesátému výročí trvání házené v Tymákově byli SNH odměněni tito členové a funkcionáři:

vzorný rozhodčí - Miloslav Černý a Josef Kříž
vzorný trenér - František Menc sen.
vzorný funkcionář - Vojtěch Kantner, Bohumil Vostrý, Jaroslav Hrdlička, František Menc

Zveme tímto zájemce o Národní házenou na mistrovské zápasy v soutěžích II. ligy mužů a I.ligy  žen, protože jen ve třech obcích v České republice mají sportovci zastoupení v prvoligových mužských i ženských kategoriích.

Tým žen vyhrál 1. ligu v ročníku 2007/2008 a následný rok 2008/2009 obhájil titul.

Těšíme se na shledání u nás v Tymákově.